home
Instagram
Facebook
JGRAF.pl
zadzwoń do mnie
JGRAF.pl

Cały asortyment...

drukarnia internetowa

Drukarnia internetowa

reklama na facebooku - cel pozyskiwanie kontaktów
kalendarz
21 maja 2022

Czas czytania: 5 min

zegar

Dlaczego strony internetowe wolno się otwierają?

Czas ładowania naszej strony internetowej jest bardzo istotnym czynnikiem jeśli chcemy stale zwiększać liczbę użytkowników witryny, sprzedaż w e-sklepie oraz ilość czasu spędzanego na przeglądaniu naszej oferty. To jak szybko ładuje się Twoja strona ma również duży wpływ na jej skuteczne pozycjonowanie. Za szybkość ładowania strony odpowiada jednak sporo czynników.

 

W tym artykule omówimy zatem:

 

  • na co należy szczególnie zwrócić uwagę, aby przyśpieszyć czas wczytywania naszej strony www 
  • jakie straty może przynieść wolno ładująca się witryna
  • jakie dostępne narzędzia mogą nam pomóc oszacować czas potrzebny na wyświetlenie naszej strony
  • co zrobić, aby przyśpieszyć szybkość wczytywania strony internetowej

 

 

Dlaczego strony internetowe wolno się otwierają?

 

 

Dlaczego strony internetowe wolno się otwierają?

 

 

Najważniejszymi czynnikami, które wpływają na długi czas ładowania strony internetowej mogą być:

 

  1. Pominięcie optymalizacji obrazów na stronie internetowej
  2. Błędy w kodzie witryny
  3. Zły wybór hostingu strony, być może podyktowany tylko „atrakcyjną ceną”
  4. Zbyt duża ilość zainstalowanych dodatków/wtyczek, które niekoniecznie są potrzebne użytkownikom naszej witryny

 

 

Dlaczego czas ładowania strony internetowej jest tak ważny?

 

 

Wynik badań przeprowadzonych przez Google potwierdził, że czas ładowania witryny jest bardzo ważnym czynnikiem pod kątem ilości konwersji, które dana strona generuje. Z przeprowadzonych badań wynika, że jeśli strona ładuje się dłużej niż 3 sekundy to ponad 53% użytkowników zdecyduje się na jej opuszczenie, natomiast każda sekunda opóźnienia dodatkowo pomniejsza szansę na konwersję o aż 20%!

 

Strony internetowe, które ładują się dłużej niż 5 sekund koniecznie wymagają interwencji i optymalizacji, jeśli chcemy liczyć na generowanie jakichkolwiek konwersji w postaci zapytań ofertowych lub sprzedaży w naszym sklepie internetowym. Właściciele stron internetowych powinni celować, aby ich witryny ładowały się nie dłużej niż 3 sekundy, a optymalny czas wczytywania strony to około 2,5 sekundy.

 

 

Jak sprawdzić dokładny czas ładowania strony internetowej

 

 

Omówiliśmy jaki czas wczytywania strony internetowej jest optymalny, aby nie tracić użytkowników i szans na konwersje. Jak zatem możemy sprawdzić ile czasu na załadowanie potrzebuje nasza strona www?

 

Aktualnie dostępnych jest bardzo dużo darmowych, przydatnych narzędzi, które pomogą nam oszacować czy czas ładowania naszej strony internetowej jest optymalny. Najlepiej będzie skorzystać z narzędzi, które udostępnia nam Google.

 

 

Test My Site with Google

 

 

test my site with google

 

Aplikacja Test My Site, która została udostępniona przez Google pozwala sprawdzić czas ładowania naszej strony internetowej na urządzeniach mobilnych. Wystarczy, że wpiszemy w specjalnym okienku adres naszej strony i po kilkunastu sekundach poznamy wynik testu oraz czas wczytywania witryny.

 

Po wykonanym teście mamy również możliwość wygenerowania nieco bardziej szczegółowego raportu, który wskaże nam aspekty nad którymi należy popracować.

 

Prócz aplikacji od Google dostępnych jest także kilka innych, darmowych narzędzi pomocnych przy sprawdzaniu szybkości ładowania strony.

 

Oto kilka przykładów tych najczęściej wykorzystywanych.

 

 

Super Monitoring

 

 

Super Monitoring - narzędzia do sprawdzenia szybkości ładowania strony internetowej

 

Super Monitoring to narzędzie udostępnione przez polską firmę, które przy mierzeniu szybkości ładowania witryny obiera właśnie Polskę jako lokalizację (dostępnych jest również kilka wariantów lokalizacji zagranicznych do wykonania pomiaru). Mamy możliwość wykonania testu na komputerze oraz urządzeniu mobilnym.

 

 

GiftOfSpeed

 

 

GiftOfSpeed

 

Przed wykonaniem pomiaru mamy możliwość wyboru 1 z 5 dostępnych lokalizacji zagranicznych. Po wykonanym teście otrzymujemy raport oraz informacje jaki czas był potrzebny, aby nasza witryna w pełni się załadował.

 

 

WebPageTest

 

 

WebPageTest

 

WebPageTest to narzędzie, które pozwala otrzymać bardzo szczegółowy raport dot. czasu ładowania treści na naszej stronie www oraz udostępnia dodatkowo listę wskazówek, do których możemy się zastosować, aby zoptymalizować czas wczytywania naszej witryny.

 

 

Test2Speed

 

 

Test2Speed

 

Test2Speed.pl narzędzie udostępnione przez nazwa.pl, czyli polskiego dostawce usług rejestracji domen i hostingu, które pozwala określić średni czas ładowania naszej strony internetowej w różnych polskich lokalizacjach, a dokładnie w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach oraz Wrocławiu.

 

 

Jak przyspieszyć czas ładowania strony internetowej?

 

 

Skoro poznaliśmy już narzędzia pomocne do określenia czasu ładowania naszej strony www to w takim razie co powinniśmy zrobić, aby był on jak najkrótszy? Kluczowym aspektem będzie wybór odpowiedniego hostingu! Upewnij się, że Twój dostawca jest niezawodny, a pojemność i transfer danych wybranego przez Ciebie hostingu będzie wystarczający na potrzeby Twojej witryny. Przy wyborze serwera sprawdź koniecznie opinie o potencjalnym dostawcy i oferowanym wsparciu technicznym. Pomocne mogą okazać się na bieżąco aktualizowane rankingi np. https://rankinghost.pl/    

 

Zoptymalizuj grafiki na Twojej stronie internetowej! Jeśli umieszczasz zdjęcia to wykorzystaj dla nich format jpg, natomiast ikonki lub grafiki umieść w formacie png. Zoptymalizuje także rozdzielczość wykorzystywanych obrazów, aby nie była zbyt duża.

 

Jeśli również umieszczasz na swojej stronie filmy skorzystaj z zewnętrznych serwerów np. YouTube.

 

Nie stosuj niepotrzebnych dodatków. Ogranicz liczbę wtyczek na stronie internetowej do tych najbardziej potrzebnych. Jeśli tworzysz stronę z wykorzystaniem WordPress pamiętaj, aby wtyczki które wyłączysz następnie usunąć, żeby nie wpływały na szybkość wczytywania Twojej strony.

 

 

Podsumowanie

 

 

Poznałeś przyczyny długiego czasu ładownia stron internetowych, najpopularniejsze narzędzia do mierzenia szybkości wczytywania witryny oraz najistotniejsze kroki, które pozwolą Ci znacząco skrócić czas oczekiwania użytkowników na załadowanie Twojej strony www.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jaki jest koszt stworzenia szybko działającej strony internetowej lub masz pytanie dot. wyboru najlepszego hostingu dla Twojej witryny to śmiało skontaktuj się ze mną! :)

 

wszystkie artykuły

Wszystkie artykuły

Ekspert WebWave
JGRAF Jakub Górecki

JGRAF Jakub Górecki © 2024

Tworzenie stron www, marketing internetowy oraz projekty graficzne.

 

     NIP: 7492111529

REGON: 388964875

 

Dane teleadresowe

 

kontakt@jgraf.pl

+48 730 811 903

ul. 11 Listopada 14 c/7 

47-220 Kędzierzyn Koźle

Województwo Opolskie

 

O mnie

Artykuły na temat marketingu

O mnie

Kontakt

 Jakub Górecki   JGRAF.pl


 

Potrzebujesz strony internetowej, projektu graficznego lub pomocy w marketingu internetowym Twojej firmy? 

 

Sprawdź moje portfolio oraz skontaktuj się ze mną, aby otrzymać bezpłatną konsultację!