Czas czytania: 5 min
Czas ładowania naszej strony internetowej jest bardzo istotnym czynnikiem jeśli chcemy stale zwiększać liczbę użytkowników witryny, sprzedaż w e-sklepie oraz ilość czasu spędzanego na przeglądaniu naszej oferty. To jak szybko ładuje się Twoja strona ma również duży wpływ na jej skuteczne pozycjonowanie. Za szybkość ładowania strony odpowiada jednak sporo czynników.
W tym artykule omówimy zatem:
Najważniejszymi czynnikami, które wpływają na długi czas ładowania strony internetowej mogą być:
Wynik badań przeprowadzonych przez Google potwierdził, że czas ładowania witryny jest bardzo ważnym czynnikiem pod kątem ilości konwersji, które dana strona generuje. Z przeprowadzonych badań wynika, że jeśli strona ładuje się dłużej niż 3 sekundy to ponad 53% użytkowników zdecyduje się na jej opuszczenie, natomiast każda sekunda opóźnienia dodatkowo pomniejsza szansę na konwersję o aż 20%!
Strony internetowe, które ładują się dłużej niż 5 sekund koniecznie wymagają interwencji i optymalizacji, jeśli chcemy liczyć na generowanie jakichkolwiek konwersji w postaci zapytań ofertowych lub sprzedaży w naszym sklepie internetowym. Właściciele stron internetowych powinni celować, aby ich witryny ładowały się nie dłużej niż 3 sekundy, a optymalny czas wczytywania strony to około 2,5 sekundy.
Omówiliśmy jaki czas wczytywania strony internetowej jest optymalny, aby nie tracić użytkowników i szans na konwersje. Jak zatem możemy sprawdzić ile czasu na załadowanie potrzebuje nasza strona www?
Aktualnie dostępnych jest bardzo dużo darmowych, przydatnych narzędzi, które pomogą nam oszacować czy czas ładowania naszej strony internetowej jest optymalny. Najlepiej będzie skorzystać z narzędzi, które udostępnia nam Google.
Aplikacja Test My Site, która została udostępniona przez Google pozwala sprawdzić czas ładowania naszej strony internetowej na urządzeniach mobilnych. Wystarczy, że wpiszemy w specjalnym okienku adres naszej strony i po kilkunastu sekundach poznamy wynik testu oraz czas wczytywania witryny.
Po wykonanym teście mamy również możliwość wygenerowania nieco bardziej szczegółowego raportu, który wskaże nam aspekty nad którymi należy popracować.
Prócz aplikacji od Google dostępnych jest także kilka innych, darmowych narzędzi pomocnych przy sprawdzaniu szybkości ładowania strony.
Oto kilka przykładów tych najczęściej wykorzystywanych.
Super Monitoring to narzędzie udostępnione przez polską firmę, które przy mierzeniu szybkości ładowania witryny obiera właśnie Polskę jako lokalizację (dostępnych jest również kilka wariantów lokalizacji zagranicznych do wykonania pomiaru). Mamy możliwość wykonania testu na komputerze oraz urządzeniu mobilnym.
Przed wykonaniem pomiaru mamy możliwość wyboru 1 z 5 dostępnych lokalizacji zagranicznych. Po wykonanym teście otrzymujemy raport oraz informacje jaki czas był potrzebny, aby nasza witryna w pełni się załadował.
WebPageTest to narzędzie, które pozwala otrzymać bardzo szczegółowy raport dot. czasu ładowania treści na naszej stronie www oraz udostępnia dodatkowo listę wskazówek, do których możemy się zastosować, aby zoptymalizować czas wczytywania naszej witryny.
Test2Speed.pl narzędzie udostępnione przez nazwa.pl, czyli polskiego dostawce usług rejestracji domen i hostingu, które pozwala określić średni czas ładowania naszej strony internetowej w różnych polskich lokalizacjach, a dokładnie w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach oraz Wrocławiu.
Skoro poznaliśmy już narzędzia pomocne do określenia czasu ładowania naszej strony www to w takim razie co powinniśmy zrobić, aby był on jak najkrótszy? Kluczowym aspektem będzie wybór odpowiedniego hostingu! Upewnij się, że Twój dostawca jest niezawodny, a pojemność i transfer danych wybranego przez Ciebie hostingu będzie wystarczający na potrzeby Twojej witryny. Przy wyborze serwera sprawdź koniecznie opinie o potencjalnym dostawcy i oferowanym wsparciu technicznym. Pomocne mogą okazać się na bieżąco aktualizowane rankingi np. https://rankinghost.pl/
Zoptymalizuj grafiki na Twojej stronie internetowej! Jeśli umieszczasz zdjęcia to wykorzystaj dla nich format jpg, natomiast ikonki lub grafiki umieść w formacie png. Zoptymalizuje także rozdzielczość wykorzystywanych obrazów, aby nie była zbyt duża.
Jeśli również umieszczasz na swojej stronie filmy skorzystaj z zewnętrznych serwerów np. YouTube.
Nie stosuj niepotrzebnych dodatków. Ogranicz liczbę wtyczek na stronie internetowej do tych najbardziej potrzebnych. Jeśli tworzysz stronę z wykorzystaniem WordPress pamiętaj, aby wtyczki które wyłączysz następnie usunąć, żeby nie wpływały na szybkość wczytywania Twojej strony.
Poznałeś przyczyny długiego czasu ładownia stron internetowych, najpopularniejsze narzędzia do mierzenia szybkości wczytywania witryny oraz najistotniejsze kroki, które pozwolą Ci znacząco skrócić czas oczekiwania użytkowników na załadowanie Twojej strony www.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jaki jest koszt stworzenia szybko działającej strony internetowej lub masz pytanie dot. wyboru najlepszego hostingu dla Twojej witryny to śmiało skontaktuj się ze mną! :)
Tworzenie stron www, marketing internetowy oraz projekty graficzne.
NIP: 7492111529
REGON: 388964875
kontakt@jgraf.pl
ul. 11 Listopada 14 c/7
47-220 Kędzierzyn Koźle
Województwo Opolskie
Potrzebujesz strony internetowej, projektu graficznego lub pomocy w marketingu internetowym Twojej firmy?
Sprawdź moje portfolio oraz skontaktuj się ze mną, aby otrzymać bezpłatną konsultację!